Vodni kefir
Zaradi nežnega okusa in naravne gaziranosti je odličen nadomestek za gazirane pijače.
Kako narediti vodni kefir? Vesela, mehurčkasta, peneča voda, napolnjena s sadjem, polna zdravih probiotikov, ki bodo telesu dali energijo in pomagali črevesju, da bo čim bolje delovalo. Priprava sestavin vam bo vzela približno 15 minut časa, potrpežljivost pa bo na preizkušnji, saj kefir potrebuje 3 do 5 dni časa, da je pripravljen za pitje. Za pripravo vodnega kefirja bomo potrebovali tudi tri, 2 litrski stekleni posodi, bombažno krpo, plastično cedilo ali gazo, steklenice in leseno ali plastično žlico. Za zrna vodnega kefirja povprašajmo sorodnike ali prijatelje, lahko pa jih tudi kupimo, vendar bomo pri slednjem morali uporabiti svoje raziskovalne sposobnosti.
Sestavine
- 1/2 lonč. živih kefirjevih zrn
- 8 lonč. vode
- 1 lonč. svežega ananasa, narezanega na koščke
- 1/2 lonč. nerafiniranega rjavega sladkorja
- 1/2 ekološke limone
- 2 lonč. svežega ananasa, narezanega na koščke
- 2 suhi figi
- 1 cm olupljenega ingverja
Navodila
- Oba dvo litrska kozarca napolnimo z 4mi kozarci hladne vode. V vsakega od kozarcev stresemo 1/4 sladkorja in mešamo dokler se sladkor ne stopi. Nato v oba kozarca dodamo še 1/4 skodelice kefirjevih zrn, prav tako na 1/4 razdelimo limono in še v vsak kozarec po eno figo.
- Oba kozarca pokrijemo s tanko kuhinjsko krpo in pustimo na pultu 3 do 4 dni. Obdobje 3 do 4 dni omogoča, da zrna "pojedo" sladkor, zato se bo večina sladkorja dejansko presnovila in ne bo končala v sami pijači.
- Po 2 do 3 dneh bo kefir rahlo fermentiral in bo rahlo kislega okusa, vendar obstaja še en korak, ki mu daje okus in ga naredi šumečega in mehurčastega.
- Pripravimo še tretji kozarec in vanj naložimo 2 lončka svežega ananasa, ki ga rahlo pretlačimo, da izpusti sokove, ter ingver.
- Oba kozarca fermentirane vode s kefirjem precedimo v tretji kozarec, ki smo ga napolnili z ananasom. Kefirjeva zrna stresemo v čist kozarec, limono in suhi figi pa zavržemo. Nato kozarec tesno zapremo z originalnim pokrovčkom in pustimo na pultu še 24 ur, da se pritisk še poveča. Na vsakih 8 do 12 ur odvijemo pokrov, da se sprosti pritisk. V vročini je kozarce potrebno prezračevati še pogosteje, saj jih zaradi pritiska lahko raznese.
- Če nas ne bo doma več kot 8 ur, kozarce postavimo v hladilnik, da upočasnimo fermentacijo.
- Po 24ih urah bo sadje priplavalo na površje in sedaj je čas, da kozarec postavimo v hladilnik in ga dobro ohladimo.
- Ohlajen kefir precedimo v manjše steklenice in jih tesno zapremo. Tako, sedaj je pripravljen za pitje, lahko pa ga nekaj dni shranjujemo v hladilniku.
- Zrna kefirja, ki smo jih shranili v kozarci, splaknemo pod tekočo vodo. Če jih želimo imeti za nadaljno uporabo, v kozarcu zmešamo čisto vodo in žličko sladkorja ter vanj stresemo kefirjeva zrna. Hranimo jih v hladilniku in ne pozabimo jim dodati vsak teden enkrat, žličke sladkorja, saj le tega potrebujejo za rast/ množenje.