Kurkuma preprečuje bolezni in zdravi
Kurkuma ima odlične učinke na delovanje zdravja organizma, lahko prepreči in ozdravi vrsto zdravstvenih stanj.
Poleg tega, da odlično vpliva na delovanje zdravja organizma, kurkuma ne povzroča neželenih stranskih učinkov, za razliko od običajnih medicinskih zdravil. Čeprav vsaka rastlina, zelišče ali začimba ne ustreza vsem, raziskave potrjujejo, da kurkuma lahko prepreči in ozdravi vrsto zdravstvenih stanj.
Strokovnjaki so pred kratkim analizirali rezultate več kot 5.000 raziskav o učinkih kurkume na zdravje. Ugotovili so, da ima kurkuma celo 600 ugodnosti, zahvaljujoč kurkuminu, glavni aktivni sestavini, ki mu pravijo tudi “naravni zdravilec”. Kurkuminu pripisujejo mnoge zdravilne lastnosti, saj vsebuje številne življenjsko pomembne snovi: mangan, železo, kalij, vitamina B6 in B3, folno kislino, esencialne omega 3 maščobne kisline in obilo vlaknin.
Najbolj pomembne prednosti kurkume:
- stimulira rakave celice v samouničenje ter uničuje izvorne celice raka,
- podpira delovanje jeter in žolčnika (razstruplja jetra),
- zmanjšuje kronična vnetja v telesu ter pomaga nadzirati vnetne odzive v telesu (revmatska obolenja, mehur, dlesni),
- pripomore k boljšemu presnavljanju maščob,
- spodbuja nastajanje prebavnih tekočin,
- ima močne antioksidacijske učinke,
- ščiti pred škodljivimi učinki sevanja,
- pospešuje izločanje težkih kovin iz telesa,
- zdravi vnetja vseh vrst, zlasti osteoartritis kolena in uveitis (vnetje oči),
- znanstveno potrjeno zdravi kolitis, Crohnovo bolezen in sindrom razdražljivega črevesja,
- zelo učinkovita je pri zdravljenju virusnega hepatitisa,
- uporabljajo jo tudi za zdravljenje luskavice,
- preprečuje smrt možganskih celic in celo spodbuja nastajanje novih,
- preprečuje in lajša simptome ter upočasnjuje razvoj multiple skleroze in Alzheimerjeve bolezni,
- protirakavo delovanje; zavira rast tumorskih celic in metastaz pri raku dojke in raku prostate ter pri rakih, ki so pogojeni z vnetnimi procesi (rak želodca, dvanajstnika, jeter …).
Nekatere študije so pokazale, da je kurkuma učinkovitejša kot protibolečinska zdravila, prav tako pa se je izkazala za učinkovito v zdravljenju in uničevanju rakavih celic. Kurkuma lahko pomaga pri preprečevanju bolezni srca in ožilja, debelosti in diabetesu tipa 2 ter drugih. Je zeliščna začimba, ki ugodno vpliva na zdravje celotnega telesa. Zelo dobra je tudi za izboljšanje zdravja živčnega sistema.
V raziskavah se je kurkuma kot začimba, izkazala za zelo učinkovito tudi pri zdravljenju depresije, bolj kot konvencionalni antidepresivi, saj ima močne protivnetne, proti rakave, antibakterijske in antivirusne lastnosti.
Kurkumin, glavna aktivna sestavina kurkume, ima enak učinek na živčni sistem kot antidepresivi, vendar ne povzroča neželenih učinkov in posledic.
Znanstveniki so ugotovili, da ljudje, ki trpijo zaradi depresije, pogosto trpijo tudi zaradi kroničnega vnetja na področju možganov. Ljudje, ki trpijo zaradi depresije proizvajajo manjše število novih možganskih celic v primerjavi z ljudmi, ki ne trpijo zaradi depresije.
Kurkumin ima močno protivnetno delovanje, hkrati pa stimulira nastajanje novih možganskih celic.
Svetujemo vam, da za lajšanje simptomov depresije in izboljšanje razpoloženja poskusite napitek iz kurkume:
- 4 kozarci hladne vode (najbolje filtrirane)
- 2 žlici kurkume v prahu
- 4 žlice medu
- sok 1/2 limone
- sok 1/2 pomaranče
Vse sestavine skupaj zmešate v električnem mešalniku.
Uživanje kurkume
Za pomoč pri težavah bi morali zaužiti veliko količino kurkume na dan. Poleg tega lahko dolgotrajno uživanje kurkume na žličko povzroči tudi prebavne težave (diareja), zato je najboljše uživati kurkumin kot prehransko dopolnilo – v obliki kapsul, ki vsebujejo patentirano vezano obliko kurkumina. Nasvet: Zdravilni učinki kurkume se okrepijo, če jo uživamo skupaj s črnim poprom, ki pospeši njeno vsrkavanje.